ABD’den üye ülkelerin IMF kotalarının artırılmasına destek

ABD Hazine Bakanlığı, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) küresel ekonomiye destek sağlama kapasitesini güçlendirmek için üye ülkelerin kotalarının artırılmasını destekleyeceğini açıkladı.

Hazine Bakanlığı Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Müsteşarı Jay Shambaugh, Küresel Kalkınma Merkezi’nde yaptığı konuşmada, IMF’nin küresel finansal istikrar için hayati bir rol oynadığını belirtti.

Shambaugh, “IMF’nin küresel ekonominin karşı karşıya olduğu zorluklara yanıt verme kapasitesini güçlendirmek için, tüm üyeler genelinde geniş bir artış için kotaların artırılmasını destekleyeceğiz.” dedi.

Kotaların eşit oranda artırılması yoluyla IMF’nin daha demokratik bir kurum haline getirilmesini desteklediklerini belirten Shambaugh, kotaların IMF’nin temelini oluşturduğunu, üyelerin oy kullanma gücünü ve IMF finansmanına erişimini belirlediğini aktardı.

Shambaugh, eşit oranda kota artışının IMF’nin borç alınan kaynaklara olan bağımlılığını azaltacağını, fona daha tutarlı ve öngörülebilir düzeyde kaynak sağlayacağını ifade etti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x