Militanlarının İsrail’de ne kadar ilerlediği Hamas’ı bile şaşırtmış: “Gazze imha saldırısına maruz kalırsa İran ve Hizbullah savaşa katılır”

T24 Dış Haberler

ABD merkezli haber ajansı Associated Press’e konuşan Hamas’ın Lübnan’da sürgündeki liderliğinden Barakeh, cumartesi günkü saldırının sadece Gazze’deki bir grup üst düzey Hamas komutanı tarafından bilindiğini ifade etti. Barakeh, grubun en yakım müttefiklerine bile saldırı hakkında bilgi verilmediğini ifade etti.

Barakeh, İsrail kontrolündeki topraklarda ne kadar ilerleyebildiklerinin “kendilerini bile şaşırttığını” ifade etti. 

“Bu büyük çöküş bizi şaşırttı” diyen Barakeh, “Biraz ilerleyip takas için birkaç esir almayı düşünüyorduk. Orduları kağıttan kaplan çıktı” dedi. 

“Bu savaş ve tüm senaryolar için iyi hazırlandık, uzun savaşa hazırız” diyen Barakeh, Hamas’ın esirleri İsrail’deki Filistinli tutukluları çıkarmak için kullanacaklarını ifade etti. Hamas yöneticisi, rehin tutulanların ABD’deki Filistinli tutuklular için bile kullanılabileceğini ifade etti. 

Barakeh, İranlı güvenlik yetkililerinin saldırının planlanmasında rol aldığı iddialarını da yalanladı. Öte yandan Barakeh, “Gazze bir imha savaşına maruz kalırsa İran ve Lübnan Hizbullahı’nın savaşa katılacağını” ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x