Son dakika… Meteoroloji gün verdi, İstanbul dahil donacağız! Önce lodos, sonra kar ve sağanak

Yapılan son değerlendirmelere göre, yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu, Güney Ege, Akdeniz, İç Anadolu (Eskişehir hariç), Batı Karadeniz’in doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz (Rize ve Artvin hariç) Doğu Anadolu (Van hariç), Güneydoğu Anadolu ile Afyonkarahisar ve Uşak çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre; akşam saatlerine kadar Antalya çevreleri, Muğla kıyıları ve Mersin’in batısında yer yer kuvvetli olması beklenen yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Batı Akdeniz’in Toroslar mevkiinde ve Doğu Anadolu’nun kuzeyinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde Marmara, İç Ege, İç Anadolu, Doğu Anadolu’nun puslu yer yer sisli geçmesi bekleniyor.

Hava sıcaklığının yurdun güney kesimlerinde 2-4 derece üzerinde, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor. Rüzgarın ise genellikle güney ve doğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

CUMA GÜNÜNE DİKKAT

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Bugün Pazartesi Muğla’nın kıyı ilçeleri (Marmaris, Ula, Datça, Köyceğiz, Ortaca,  Dalaman, Fethiye),  Antalya, Mersin arası, akşam Güneydoğu Anadolu yerel olarak kuvvetli sağanak yağışlı. Gece Doğu Anadolu kar yağışlı.

Marmara’ya yağmur Cuma günü geliyor. Perşembe günü lodos etkisiyle sıcaklıklar 5-6 derece artacak. Pazar günü hava değişiyor. Sıcaklıklar azalacak kar yağışı alanını genişletecek.  İstanbul, İzmir de yağış yok 12- 14derece. Ankara akşam yağmurlu 11, Antalya gündüz kuvvetli yağmurlu 15 derece. Türkiye genelinde sıcaklık 8-9 derecek düşecek.

İSTANBUL’A KAR YAĞACAK MI?

Kar yağışı yumuşak havalarda fazla olur. Anadolu’da çok fazla kar yağabilir. İstanbul’a kar ne zaman gelecek? Şöyle baktığımızda bu ay kar görünmüyor. Yeni yılda yağar. İstanbul’a muhakkak kar yağar.

Meteoroloji “Antalya, Mersin, Muğla” için sarı kodlu uyarıda bulundu.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve yer yer çok bulutlu, akşam saatlerinde aralıklı yağmurlu 11

İstanbul: Parçalı ve yer yer çok bulutlu 12

İzmir: Parçalı ve çok bulutlu 16

Adana: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 19

Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 15 (Yağışların yer yer kuvvetli olması bekleniyor.)

Samsun: Çok bulutlu, gece saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı 17

Trabzon: Çok bulutlu, öğle saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı 16

Erzurum: Çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren aralıklı karla karışık yağmur ve kar 5

Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu, aralık yağmur ve sağanak yağışlı 13 (Yağışların yer yer kuvvetli olması bekleniyor.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x